Jak uspořádat šatní skříň?

Také se vám stává, že máte málo úložného prostoru? Věci se povalují všude možně, nemáte je kam dát a když na to přijde, padají vám na hlavu? To je přesně ten okamžik. Doba, kdy je nejlepší přijít s řešením. Vestavěná skříň. Jak zajistit, aby se tam všechny věci vešly? Čemu se vyhnout? A jsou nějaké vychytávky? 

Co se v článku dozvíte?

Kam umístit skříň?

Dostat se do fáze, kdy potřebujete novou skříň, nebo prostě chcete tu starou vyměnit, není těžké. Kam jí ale umístit, aby splnila svůj účel na 100 %?

Výběr vhodného prostoru není tak jednoduchý, jak by se zdálo. Ideálně zvolte nějaký výklenek. Můžete do něj skříň vsadit a maximálně tak využít jeho prostor.

Pokud výklenek nemáte, podívejte se, která stěna ještě není zastavěná nábytkem. Pokud takovou nemáte, zkuste se zamyslet, kam nábytek přesunout. Skříň se dá vyrobit ode zdi ke zdi a od podlahy ke stropu. Využijete tak celou stěnu na maximum. 

Skříň se dá samozřejmě upravit jak na výšku, tak na šířku. Tedy: nemusí být až ke stropu a nemusí být ani až ke zdi.

Jak je to s hloubkou?
Hloubku si upravte podle místa. Dají se vyrobit skříně 40 cm, ale i 70 a 80 cm. Zvažujte kromě místa také praktičnost.

U velmi hlubokých skříní se těžko dostává až dozadu. Tak na to myslete. Naopak u velmi mělkých skříní (40 cm) se tam zase nevejdou ramínka na šatní tyč. Pokud máte tak úzký prostor, že se vám tam ramínko nevejde, můžete zakoupit systém, kde se oblečení věší před sebe (víc ve vychytávkách). 

Co doporučujeme? Ideální hloubka skříně, kde je šatní tyč a klasicky umístěná ramínka, je 65 cm. Říkáte si, že ramínko má přeci 46 cm, tak proč o tolik navíc?  Zejména zimní bundy rády strkají své rukávy do cesty posuvných dveří. 

Snažte se využít každý centimetr zdi na maximum.
Zde je krásně vidět, jak rukávy lehce zasahují do dveří. Přesahují hranu police.

Jaké dveře použít do šatní skříně?

Dveře můžete použít

  • otevírací
  • posuvné
  • žádné – ti odvážní, kdo rádi utírají prach

Otevírací dveře jsou klasické dveře na pantech. Neuberou vám žádný prostor ze skříně. Naopak, při otevření, uberou prostor, kudy chodíte. U skříněk použitých u stropu dávejte pozor, abyste dvířky nenarazili do osvětlení. 

U posuvných dveří počítejte s tím, že vám uberou prostor ve skříni. Proč? Protože posuvný systém má 8 nebo 10 cm. My používáme ten 8cm. Posuvné dveře naopak neuberou prostor před samotnou skříní. Nemusíte se tedy vyhýbat osvětlení, případně dělat kompromisy s rozměry jednotlivých částí. 

Posuvné dveře mohou být ocelové nebo hliníkové. My většinou používáme ty hliníkové. Ocelové jsou sice levnější, ale nejsou barevně stálé. Navíc jsou poměrně hlučné. Doporučujeme tedy vybrat ty hliníkové.

Variantu dveří vybírejte tedy nejen podle toho, co se vám nejvíce líbí, ale také podle toho, jaký prostor máte před skříní

 

Skříň do předsíně
Otevírací dveře mohou být vkusným doplňkem, ale i možnou překážkou.
vestavěná šatní skříň Pardubice
Posuvné dveře nebrání v otevření vstupních dveří.

Jaký může být design dveří

Ať už jsou otevíravé nebo posuvné, vždy mohou plnit ještě další účel a to je design.

Dekor nemusí být nuda
Můžete volit z mnoha dekorů, jako jsou:

  • dřevodekory,
  • barevné dekory,
  • metalické dekory (stříbrná, bronzová apod.),
  • kamenné nebo betonové dekory.

K dveřím na pantech můžete zvolit různé netradiční úchytky, které celý design ještě podpoří.

Zrcadlo zvětšuje prostor. Ne postavu
Zrcadlo použijte do malých místností. Perfektně ji zvětší. Při správném nastavení dokáže dodat místnosti tu správnou hloubku. Ideální použití najde zrcadlo jak v šatnách, tak v předsíních. Už nebudete přebíhat celý byt ve spodním prádle, abyste se podívali do zrcadla.

A jak je to s bezpečností?
Zrcadlo se lepí na desku. Takže bude pěkně podepřené. Pokud použijete systém zavírání bez tlumení, mohou dveře „třískat“. Pokud máte malé děti, doporučujeme zrcadlo nalepit na zeď, nebo počkejte, až děti odrostou a nebudou mít tendenci s dveřmi třískat. 

Dřevodekor dveří
Vestavěná skříň do předsíně
Zrcadlové dveře

Jak uspořádat vnitřní část šatní skříně?

Už víte, kam umístit skříň, jaké budete mít dveře a nyní nastává největší kámen úrazu. Jak navrhnout její vnitřní uspořádání.

Šířka vertikálních částí = šířka dveří
Každá vertikální část by měla být rozdělena na stejně široké části, jako budou dveře před ní. Proč? Důvod je jednoduchý. Přístupnost. Dostávat se do určité části, která bude skryta za dveřmi není vůbec pohodlné, natož praktické.

Jak tedy na to? Vezměte si rozměr skříně a rozdělte ji na stejně široké části. Pokud plánujete dveře až do stropu, neměly by přesáhnout šířku více, jak 90 cm. Dveře by se tak mohly prohýbat. Dají se sice použít táhla, které dveře zpevní. Ale upřímně, komu by se chtělo tahat veliké dveře?

Ukážeme si to na příkladu:
Máte výklenek o 210 cm. Vybrali jste si posuvné dveře až ke stropu. V případě, že budete chtít 3 dveře, pak 210 / 3 = 70 cm, v případě 4 dveří to je 52,5 cm. Pro ještě větší přesnost můžete odečíst bočnice, tzn. 2 x 1,8 cm (šířka desky) = 3,6 cm.

Vertikální části skříně tedy máte. A nyní přejdeme k horizontálním částem. 

Jaké prvky použít do šatní skříně?

Mezi základní a nejpoužívanější prvky patří police, šuplíky a šatní tyč. S tímto základem si bohatě vystačíte. 

Jak tam tedy všechny věci nacpat? Podívejte se, co byste chtěli do skříně dát a jak to případně srovnat (pověsit, složit, postavit). Co se dá do skříně pěkně schovat? Na příklad:

  • Trička, halenky, košile – police, ramínka
  • sukně, kalhoty – police, ramínka
  • spodní prádlo – šuplíky, police
  • kabáty, saka – ramínka
  • doplňky (kravaty, pásky apod.) – šuplíky
  • obuv nízká – police, šuplíky
  • obuv vysoká – police, šuplíky
  • kbelíky, kýble – police
  • vysavač – na dno skříně – počítejte s hadicí
  • smeták, koště, mop – ideálně na dno skříně
  • čistící prostředky – police, šuplíky
  • tašky, batohy , kabelky – police
  • a deštník? 
Jistě vymyslíte i další věci, které do skříně dáte. Důležité je, si ty největší změřit, aby každá police byla přesně na míru příslušné věci. Přemýšlejte i tak, že např. vysavač si nebudete dávat do horních pater, ale spíše tak, aby se vám dobře vyndával.

Jednu důležitou věc však nezapomeňte. Aby vertikální části držely, musí je spojovat jedna pevná police. Ideálně taková, která rozděluje horní a spodní část skříně. Jak by to mohlo vypadat najdete na obrázku č. 1.

Držte se zásady, že do spodní části je špatný přístup. Proto volte spíše šuplíky a výsuvné části nebo krabice. Horní části jsou zase jak dělané pro krabice nebo sklopné tyče. Vždy si vezměte do ruky věc a řekněte si, zda byste ji odtamtud pohodlně vytáhli.

Inspiraci můžete hledat i v našich referencích.

Dřevodekor dveří
Vestavěná skříň do předsíně
Zrcadlové dveře
Němý sluha Pardubice
I takto může vypadat němý sluha. Každá část je určená na určitý druh oblečení.
vestavěná šatní skříň
Obrázek č. 1. Jednoduché, ale praktické členění. V levé části šuplíky na spodní prádlo, pak police různě vysoké, v prostřední části šatní tyč. Všimněte si pevné horizontální police v horní části skříně, která spojuje jednotlivé části a zároveň zpevňuje celou konstrukci skříně.
Šatní skříň bílá Pardubice
Spodní část šuplíky - pohodlně vytáhnete. Horní část je určená pro větší, ale ne těžké věci, např. deky, spacáky, karimatky apod.

Neběhejte s metrem. Rozměry nejčastějších věci
ve skříni

Tato část je pro někoho fajn, pro někoho utrpení. Běháte sem a tam, oměřujte věci různých velikostí a tvarů. Pečlivě zapisujete. I já takto běhala. A proč vám trochu neulehčit. Níže najdete přehled nejpoužívanějších věcí a jejich výšku.

  • Kabát ke kolenům – 100 cm
  • Sako – 80 cm
  • Tričko, halenky – 80 cm
  • Košile – 90 cm
  • Taška, kabelka – 50 cm
  • Batohy – 50 – 80 cm
  • Kozačky – 40 cm
  • Boty na podpatku – 20 cm
  • Boty pánské 15 cm
  • Klobouk – 20 cm
  • Vysavač – 200 cm
  • Úklidové prostředky – 20 – 40 cm
  • Kyblík – 30 cm
  • Žehlička – 31 cm
  • Smeták, koště, mop – 130 cm
  • Balík toaletního papíru – 20 cm
  • Balík minerálních vod – 37 cm
  • Basa piva – 29 cm

Vychytávky do šatní skříně

Ne vše musíte mít nutně v polici nebo v šuplíku. I ve světě šatních skříní dokážeme najít určité vychytávky, které vám nejen dokážou ušetřit prostor, ale také vyřešit problém např. s malou hloubkou skříně. Z čeho tedy můžete vybírat?

Posuvný botník
Seženete jej v různých tvarech a z různých materiálů. Vybírat můžete z plastových nebo drátěných. Dokonce se dají sehnat i otočné o 180 °. Nejčastější variantou jsou však posuvné police. Jedná se o jednoduché a levné řešení. Police je umístěna na posuvech, takže stačí jen vysunout a vytáhnout požadovanou obuv. Toto řešení je vhodné do hlubokých skříní, kde se pohodlně dostanete až dozadu.

Výsuvná šatní tyč
Tyč není  umístěna vodorovně, ale směřuje směrem k vám. Skvěle se hodí do skříní, které nejsou hluboké natolik, aby se do nich vešlo ramínko. Jednoduše tyč vysunete a vyberete si svůj oblíbený kousek. Cena výsuvné tyče se pohybuje okolo 250 Kč.

Sklopná šatní tyč
Pokud máte málo prostoru nebo si chcete rozšířit množství šatních tyčí, volte sklopnou šatní tyč. Ta je umístěna v horní části skříně. Uprostřed je tyč, díky které si ji pohodlně stáhnete dolů a vezmete si požadované oblečení. Cena sklopné tyče se pohybuje okolo 1.000 Kč.

Kalhotovník
Tak s touto vychytávkou už nebudete mít nikdy zmačkané kalhoty. Upřednostní je ten, kdo má ve sbírce více, než jedny kalhoty, které se musejí žehlit. Kalhotovník svým tvarem připomíná delší hrábě. Na jednotlivé tyčky jednoduše kalhoty nasunete. Prodávají se dvě varianty. Buď kalhoty za sebou nebo vedle sebe. Většinou jsou i výsuvné, takže rovnání je velmi pohodlné. Cena okolo 1.000 Kč.

Kravatník

Ten, kdo má v záloze více kravat už může uvažovat o kravatníku. Může to být obyčejná lehká tyčka, na kterou se kravaty zavěsí. Nebo můžete sáhnout po propracovanější variantě. Výsuvná varianta je velmi podobná kalhotovníku. Jen tyčky má krátké. Kravaty tak budou krásně vyrovnané. Cena kravatníku je okolo 1.500 Kč.

Páskovník
Na pásky můžete využít i kravatovník. Některé páskovníky jsou však více propracované. Mají na konci udělanou zarážku, aby pásek nesjížděl. Cena závisí na typu. Dají se sehnat za 100 Kč, ale i za 1.500 Kč.

Držák na žehličku
Toto budou mít rády všechny hospodyně. Dá se do boku skříně přimontovat i držák na žehličku. Vypadá jako drátěný koš, kde žehlička krásně drží. Výhodu není jen uskladnění, ale lze ji tam položit i horkou (to si ale před koupí zjistěte). Cena se pohybuje okolo 800 Kč.

Žehlící prkno
Některé držáky na žehličku umožňují zavěšení i žehlícího prkna. Ale co bych nabízela vychytávky, kde musíte prkno složitě skládat a zavěšovat? Co takhle skládací výsuvné žehlicí prkno? Vypadá to jako zásuvka, ale po vytažení se jednoduše rozloží a vyzdvihne. No, není to jednoduché? Nemusíte tak hledat vhodný prostor, kam žehlící prkno umístit. Do šuplíku přece… Cena této vychytávky je ale poměrně vysoká. 4.000 Kč. 

Držák hadice na vysavač
Má oblíbená vychytávka. Seženete ji totiž za pár korun (cca 200 Kč). U některých lze zacvaknout i tyč. Díky tomu si uklidíte ten nevzhledný a věčně padající vysavač.

Doufám, že už víte, jak uspořádat svou vysněnou skříň. Ať už bude na oblečení nebo prostě na všechno. A pokud stále váháte, jak na to, dejte nám vědět a my vám pomůžeme.

Pokud si chcete přečíst něco o barvách, pak doporučuji Jak kombinovat barvy kuchyně? Stejné zásady můžete využít i u skříní.

Přejít nahoru