10 tipů na vychytávky do kuchyně

Bez čeho se hospodyňky neobjedou? Co je pro ně důležité? Kolik to stojí a kde to sehnat?

 Prošla jsem desítky diskuzí a vybrala ty nejčastější vychytávky do kuchyně. Tohle prostě musíte mít.

1. Dávkovač na mýdlo a prostředek na mytí nádobí

Klasika. Špinavé a mastné ruce. A kde se co nejrychleji umýt s co možná nejmenším zašpiněním všeho okolo? 

A přitom je to tak jednoduché řešení. Stačí mít prostředek na mytí nádobí nebo mýdlo v lahvičkách s pumpičkou. Buď kupujte už hotové, nebo se dají použít různé druhy dávkovačů. Keramické, umělohmotné nebo skleněné. Na trhu jsou k dostání i takové, které lze zapustit tak, že vyčnívá jen pumpička. Prostě fantazii se meze nekladou.

Ty nejlevnější seženete za pár korun.

P. S. Mýdlo v kuchyni? Já ho neměla a přišla jsem o velmi praktickou věc. Vřele doporučuji.

davkovac-mydla-lilo-seda-moderni-umela-hmota-moemax-modern-living

Velmi zajímavý je tento. Stojí 199 Kč. A zakoupíte ho zde: https://www.moebelix.cz/p/davkovac-mydla-lilo-008231009202
(Zdroj obrázku tamtéž)

2. Řezačka na alobal a fólii

Tak tohle je pecka i pro mě. Takové ty nástěnné systémy na řezání alobalu a potravinové fólie zná snad každý. Tohle mě ale uchvátilo svou praktičností. Společnost Blum tyto pomocníky vložila do šuplíku. Má rozměry 411 x 88,5 x 69,3 mm.

Pro ty, co mají zásuvky od Blumu je to snadné. Jednoduše se zacvaknou. Pro ostatní mají také řešení. Do zásuvky našroubujete klik systém. Řezačka se pak zacvakne do šuplíku.

Používání je jednoduché. Díky přiložené tyčce snadno najdete okraj. Vezmete tyčku, vytáhnete potřebnou velikost a řezákem uříznete. Tyčku pak vrátíte a díky zešikmené ploše se okraj fólie navine na tyčku.

Sehnat je můžete za cenu okolo 1.000 Kč pro fólii (ZSZ.01FO). Pro alobal je cena také okolo 1.000 Kč (ZSZ.02FO). Nebo pohledejte variantu 2v1 (ZC7C0000). Cena je pak okolo 1.600 Kč.

blum-zc7c0000-ambia-line-rezak-folii_ie254260

2v1 najdete třeba zde: https://www.exkalibr.cz/blum-zc7c0000-ambia-line-rezak-folii_d14310.html
(Zdroj obrázku tamtéž)

3. Silikonová odkládací podložka

Při vaření používáte vařečku, lžičku na ochutnávání a do toho ještě třeba metlu. Kam to ale odložit, abyste si nepokapali celou linku? Maminky používali různá prkýnka, talíře, poklice a podobné.

Výrobci se zamysleli a vymysleli tuto odkládací podložku. I moje maminka používá podobnou podložku už dlouho. Má ji ale z keramiky. Co jsem tak hledala, můžete najít keramické, silikonové, nebo kovové. Záleží, co se vám líbí víc. 

Cenově se pohybují různě. Ty silikonové sežnete už okolo 100 Kč.

4. Stojan na pokličky

Poklice. To je snad ta nejneskladnější věc v kuchyni Nedá se to stohovat na sebe a zabírá to spoustu místa. Já mám pokličky v krabici a je to děs. Různě přes sebe sjíždí a najít tu správnou je šílenost.

Stojan na pokličky najdete v různých tvarech a druzích. Stojací, na stěnu, jako pyramida apod.

Mě však zaujaly držáky od firmy Joseph & Joseph. Za 4 ks zaplatíte 425 Kč. Líbí se mi, že si je rozmístíte podle potřeby a jednoduše nalepíte tam, kam potřebujete. Na dvířka, na lednici, do prostoru mezi horními a spodními skříňkami.

Umístit do nich lze pokličky od průměru 16 cm až po 24 cm.

5. Zásuvka pod polici

Značka Joseph & Joseph má všeobecně krásné a hravé výrobky. Využívají moderní design, materiály i praktičnost. Zásuvka pod polici je typickým příkladem.

Je vhodná, pokud potřebujete šuplík navíc a nechcete si rozvrtat půlku kuchyně.

Za 545 Kč dostanete šuplíček o velikosti 23,5 x 22,5 x 10 cm. Na koření nebo podobné drobné věci je k nezaplacení.

43130-1_zasuvka-pod-polici-joseph-joseph-cupboardstore

Zásuvku můžete koupit zde: 

https://www.creative-home.cz/zasuvka-pod-polici-joseph-joseph-cupboardstore/

(Zdroj obrázku tamtéž)

6. Sušák na utěrky a hadry

Velmi často se zapomíná na utěrky a hadry. Prostor na jejich skladování máte. Ale kam s nimi, když jsou mokré? 90 % hospodyněk utěrku buď nepoužívá (páč má přeci myčku), nebo využívá úchytku na troubě.

Já osobně myčku mám a utěrku stejně potřebuji. Když se nádobí domyje, v některých potřebách zůstává voda. A tak utěrku zkrátka použiji. No, hadry mám rovnou 2. Jeden „suchý“ a druhý „mokrý“. A k tomu všemu si často myji ruce. Používám tak hadr na ruce. 

A abych nezapomněla. Pro manipulaci s pečícími plechy používám silikonového žabáka. Kdybych tohle všechno zavěsila na troubu, vypadalo by to nějak takto:

IMG_20200325_080616 (1)

No, vypadá to hrozně. A v případě, že bude něco mokrého, tak to neuschne úplně nejlépe.

Já to vyřešila samodržícími háčky. Jeden stojí 100 Kč a potřebujete je nalepit na hladký podklad. Drží skvěle. Můžete vybírat z různých dekorů. Jen malý tip: po roce používání jsem ho chtěla přemístit a bohužel už nelepil.

IMG_20200325_080830 (1)

Pro sušení utěrek se využívají i různé výsuvné systémy. Na ty je však nutné myslet už při návrhu kuchyně. Líbí se mi třeba tento. Dá se dát do skříňky široké od 15 cm. 

A pokud jste opomněli, jako já, pak se dá skvěle využít prostor pod dřezem.

Dají se sehnat za různé ceny. Tento stojí 960 Kč.

000697-000223-01

Koupit můžete např. zde: 

https://www.wenzel-sro.cz/zbozi/697/trojramenny-vysuvny-susak-secco/

(Zdroj obrázku tamtéž)

7. Chytrý příborník

Na tohle jsem narazila při hledání těchto tipů. A přišlo mi to super. V mé minulé kuchyni jsem měla jen jeden šuplík. Ano, čtete správně. Jeden. No a kam potom nacpat všechno to náčiní?

Kdo má malou kuchyň, pak tento zlepšovák jistě ocení. Chytrý příborník (opět od firmy Joseph & Joseph) má důmyslné kapsičky na jednotlivé druhy příborů. Tím uspoříte mnoho místa.

K dostání je samostatně nebo v sadě s držákem na nože. Ten využívá stejného principu. V sadě je tak seženete za 719 Kč. Ano, je to trochu víc peněz, ale ta úspora místa za to jistě stojí.

33e0e8d4a87e8473918ed885385b01d2a0e6755f-1000x1000

Koupit můžete např. zde: 

https://www.bonami.cz/p/sada-2-priborniku-joseph-joseph-drawerstore

(Zdroj obrázku tamtéž)

8. Skládací váha

A zase ten Joseph & Joseph. Tohle není úplně tip, který nutně potřebujete. Ale do mikro kuchyní se perfektně hodí.

Tato váha má tři ramena, která se dají jednoduše rozložit. Dáte si na ní jakoukoli nádobu a vážíte. Až dokončíte vážení, jednoduše složíte a můžete jí umístit třeba hned vedle chytrého příborníku.

Jen cena je trochu vyšší. Seženete ji okolo 1.200 Kč. Ale jako dárek k vánocům by to snad šlo…

6ebb3c97f7f57376d29141152032856f5aa3ff00-1000x1000

Koupit můžete např. zde: 

https://www.bonami.cz/p/skladaci-vaha-triscale-zelena

(Zdroj obrázku tamtéž)

9. Odkapávač do skříňky

Tak tohle jsem měla ve své minulé kuchyni a přišlo mi to skvělé. Skříňka funguje jako odkapávač. Místo police tam máte drátěný program na talíře nebo hrnky. Na obou bocích je umístěna drážka, do které zasunete plastový nebo nerezový tác, kterým zachytáváte vodu.

Pokud chcete víc pater, pak jednoduše zakoupíte dva drátěné systémy. Jeden horní a druhý dolní systém. Nerezová miska pak stačí jen jedna (ve spodním patře). Linka tak vypadá stále čistá a uklizená i po umytí nádobí.

Drátěný systém na talíře vychází okolo 650 Kč, na hrníčky pak 470 Kč a nerezový tác vychází na 441 Kč.

Má to ale jedno omezení. Nabízejí se pouze 2 velikosti. Do skříňky široké 45 cm a 60 cm. 

10. Uložení plechů a prkýnek

Určitě to znáte. Máte 3 plechy různých velikostí, které leží na sobě. Jako na potvoru vždy potřebujete ten spodní. Je tak zdlouhavé si dva vrchní vyndat a pohodlně vytáhnout ten, co potřebujete. Tak se ho snažíte vyrvat i s vědomím, že tiše to rozhodně nejde.

Mám však řešení. Do policové skříňky necháte od truhláře nařezat police. Ty ale nedáte naležato, ale nastojato. Vzniknou tak vertikální přihrádky pro jednotlivé plechy, prkýnka nebo obojí. Každá mezera může být různě široká. Nezapomeňte však změřit i výšku, aby se vám tam police vešly.

Má to spousta hospodyněk a nemohou si to vynachválit. 

Fotku bych sem ráda dala, ale žádnou pěknou jsem nenašla. Až jednou doženu toho svého truhláře, tak ji sem přidám. Víte, jak to chodí: „Kovářova kobyla … „

Každopádně police vám můžeme dodat my a cenu vám spočítáme obratem. Jednoduše zavolejte nebo napište.

P. S. Tak a teď mě manžel zabije, protože všechny hospodyňky budou chtít vertikální police 😀

Tak už máte vybráno? Klidně napište, bez čeho se neobejdete v kuchyni vy? 

Nebo se podívejte na článek Trendy kuchyní pro rok 2020 a načerpejte inspiraci.

Míša

Přejít nahoru