Jak si doma udělat šatnu bez stavebních zásahů?

Šatna. Velký sen všech žen, ale i některých mužů. Jak jí můžete mít, i když nemáte místnost? A jak máte šatnu udělat, když se vám nechce stavět příčky? 

Sen o šatně má snad každá žena, která má víc jak 3 trička. Rozsvítit si tam světlo, které udělá módní kousky ještě krásnější a dlouhé hodiny se dívat do zrcadla. I to můžete mít. Ani vás to nebude stát moc úsilí a jde to i bez stavebních zásahů.

A jak jsme na to přišli? Před časem jsme jednu takovou vyráběli. A tak jsme si řekli, že bysme se o tento skvělý nápad mohli podělit s vámi. I vy tak můžete mít svou vysněnou šatnu a my se postaráme o to ostatní.

1. Vyberte prostor, kde bude šatna stát

Je jedno, jak velký máte pokoj. V tomto případě byl pokoj opravdu malý. 3,7 x 2,8 m. Rozměru pokoje musíte přizpůsobit i velikost šatny. Nechcete přeci, aby polovinu pokoje zabírala šatna. 

Vybírejte takové umístění, kde nebudou okna a dveře. Protože by mohly zasahovat do rozmístění šatny. Na druhou stranu, pokud máte malinké okénko umístěné u rohu  místnosti, určitě by se zapracovat dalo.

2. Samotná šatna se skládá ze dvou vestavěných skříní a jedněch posuvných dveří

Šatnu vytvoří dvě vestavěné skříně. Jedna skříň stojí v rohu a druhá u stěny směrem do prostoru. Šatnou můžete také prostor oddělit. Např. na holčičí a klučičí část.

Vzdálenost jednotlivých skříní záleží na vašich možnostech a požadavcích. V tomto případě jsme bojovali s prostorem a tak prostor mezi jednotlivými skříněmi je 70 cm. 

Jednotlivé skříně mají na hloubku 50 cm. Ano, je menší, ale protože skříně nebudou mít dveře, tak přečnívající kabáty zavěšené na šatní tyči nebudou vadit. 

Celý prostor šatny se uzavírá posuvnými dveřmi. Mohou být např. ze skla. Posuvný systém můžete zakoupit např. u Laporte

V našem případě jsme použili stejné lamino, ze kterého jsou obě skříně vyrobeny. 

3. Nezapomeňte na vzhled šatny i zvenčí

Šatna musí být krásná nejen zevnitř, ale i zvenčí. Proto vybírejte vhodný dekor. Do tmavších místností použijte světlý dekor, do světlých pokojů si můžete pohrávat s tmavými barvami. 

Zákazník si vybral dekor javoru doplněného o stříbrnou. 

Nezapomeňte také vzít v úvahu venkovní vzhled šatny. Na zadní stěnu skříně můžete zavěsit skříňky, poličky nebo háčky.

Aby celý pokoj ladil pěkně k sobě, vyrobili jsme i psací stůl a zavěšenou skříňku ve stejném dekoru. 

Vzhled celého pokoje tak může být nejen sladěný, ale i maximálně využitý. Vytvořili jsme tak úložnou, spací a pracovní část. A i když je pokoj malinký, každá část je využita maximálně.

4. Navrhněte si rozložení šatních skříní

Teď přijde ta namáhavější část. Nakreslete si rozložení jednotlivých skříní.

Vezměte v úvahu:

  • co tam bude,
  • rozměry skříně, (hloubka a šířka)
  • rozměry jednotlivých věcí,
  • a aby se vám do jednotlivých části dobře dostávalo.

A promyslete:

  • Budou obě skříně stejné nebo každá jiná?
  • Kolik budete mít pověšených věcí a kolik složených? 
  • Budete chtít nějaké vychytávky?

Pokud nevíte, jak na to, můžete si přečíst náš návod Jak uspořádat šatní skříň?.

5. Nechte si šatnu vyrobit

Už jen zbývá dodat, abyste si nechali šatnu vyrobit. Tohle totiž v žádném obchodě neseženete. Cena šatny se odvíjí od vybraného dekoru a jednotlivých částí. Pokud ještě nemáte svého dvorního truhláře a jste z východních Čech, pak nás neváhejte kontaktovat

A takhle to může dopadnout:

Přejít nahoru